Skip to main content

Zsófia-kilátó körtúra

5
(1 Értékelés)
Gyalogtúra
> Észak-Magyarország
Megosztás
Részletek
  • Túra típusa
    Gyalogtúra
  • Túra hossza 10 km
  • Szintemelkedés 340 m
  • Szintcsökkenés 340 m
  • Nehézség 5/2
  • Becsült szintidő 4ó 40p
  • Régió Észak-Magyarország
  • Érkezés Körtúra

Túra leírás


Csanyikvölgyi erdészeti parkolóból indulunk a Zsófia-kilátó irányába a Forrásvölgy patak mentén. Az első megállónk a Király-kút lesz, ami a középkori királyok kedvenc ivóhelye volt.

Király-kút

A Bükk-hegységben számtalan iható vizű karsztforrás található, Király-kút a Miskolc felől érkező turistáknak az egyik legkönnyebben megközelíthető célpontja. Kedvelt úti célnak számít a túrázók és a természet szerelmesei számára, de a helyiek is szívesen kilátogatnak, csak azért, hogy a hegy mélyéről feltörő friss forrásvízből megtöltsék kulacsaikat, demizsonjaikat. Az ide érkezőket esőbeállók, tűzrakóhelyek és egy kis tisztás fogadja, ami piknikezésre és pihenésre egyaránt alkalmas. Egy kihelyezett tábla szerint az útvonal egy része magánterületen halad, azonban gyalogos, kerékpáros és lovas számára engedélyezve van az áthaladás. Király-kút a Diósgyőrt látogató középkori királyok kedvenc vadászati ivóhelye volt. A romantikus kirándulóhely a monda szerint azért kapta a nevét, mert Mátyás király ivott a kút vízéből.

A kutat elhagyva, kis túlzással egymásba érnek a barlangrendszerek, pici séta után a következő megállónk a Kecske-lyuk. 

Kecske-lyuk

A Kecske-lyuk földtani jelentősége, valamint nagyon értékes, gerinces és ízeltlábú faunája miatt Magyarország fokozottan védett barlangjainak egyike. A Bükki Nemzeti Parkban található. Könnyen megközelíthető, népszerű kirándulóhely. A Bükk hegységben ez a második olyan barlang, amelyben eredményes régészeti ásatást végeztek. Először a Diósgyőrtapolcai-barlang archeológiai ásatásakor kerültek elő régészeti tárgyak. Méretét tekintve nagy, hat méter magas és hat méter széles, háromszög alakú bejárata van. A bejárat utáni csarnok egy keskeny, magas, egyre jobban elszűkülő folyosóban folytatódik. A meanderező, szinlőkkel, tufagátakkal tagolt, cseppköves járat végét agyagos szifon zárja le. Járatrendszerének járható szakasza, a Bükk-vidéken egyedüliként a forrástól majdnem a Hársas-bérc alatti víznyelőtöbörig ismert.

Felsorolni is nehéz, hogy mennyi barlang és sziklaüreg követi egymást, a forrásokról nem is beszélve, a teljesség igénye nélkül csak párat kiemelve Király-kúti sziklaüreg, Büdös Pest barlang, Flóra forrás, Felső-forrási barlang. Rengeteg természeti kincs található a túra mentén, ha minden érdekességnél megállnánk akkor egy bő napot kitenne ez az útvonal. Következő megállópontunk a Felső-forrási-barlang és itt még csak 3,5km-nél járunk.

Felső-forrási-barlang

A Felső-forrási-barlang fokozottan védett barlangjai közé tartozik. A barlangból előkerültek régészeti leletek. Turista útikalauzokban is szerepel az üreg. A Bronzika-barlanggal egy szintben van a nagy, körülbelül hat méter széles és körülbelül négy méter magas bejárata. A barlang egy pusztuló forrásbarlang. Belül 15 méternyire is kiszélesedik. A térképe megtévesztő, mert azon a bejárata szélesebbnek van ábrázolva mint a belseje. Az elágazó barlang nagyon feltöltődött törmelékkel és nyolc helyen nyílik a felszínre a bejáratán kívül. Ebből a nyolc kürtőből három nagy átmérőjű, ötnek pedig szűk a keresztmetszete. A függőleges kiterjedése és a magassága 15 méter, a vízszintes kiterjedése 34 méter.

Az első kilométerek sokkja után most picit felfrissülhetünk és csak sétálunk a jelölt turistaútvonalon egészen a 6. kilométerig, ahol a Zsófia-kilátóhoz érkezünk.

Zsófia-kilátó

Gyönyörködj a páratlan bükki panorámában a lillafüredi Zsófia-kilátóból! Lillafüred egy régi-új kilátóval gazdagodott 2022. augusztusában. A múlt század elején átadott Zsófia-kilátó korhű mása várja a turistákat a Hámori-tó felett emelkedő Dolka-hegy déli oldalában. A kilátó a nevét  a Borsodi Bükk Egylet alapítója, báró Vay Béla Borsod vármegyei főispán felesége, gróf Teleki Zsófia tiszteletére és emlékére kapta.

Már a kilátóhoz eljutni is egy élmény: a felső-hámori templomtól indul a több mint 1 km-es tanösvény, ahol hangulatos tereplépcsők és egy kis híd teszi kalandossá az utat. Olyan érzésük lehet majd a kirándulóknak, mintha az Alpok valamelyik ösvényén járnának. A „kilátók királynője” 390 méteres tengerszint feletti magasságból nyújt egyedülálló panorámát a patinás Palotaszállóra, a Hámori-tóra és a völgykarokra.

A földszint kőburkolattal ellátott vasbetont kapott, felső szintjeit pedig vörösfenyőből építették újjá, ügyelve arra, hogy csak a mai kornak megfelelő változtatásokat hajtsák végre rajta, így megőrizve régi pompáját. A kilátóban interaktív látvány- és tájékoztató elemek is segítik a környék megismerését.

A kilátót elhagyva, ismételten egy olyan szakaszához érünk a túrának, ahol barlangok kilátóhelyek tömkelege mellett haladunk el, kedvünkre választhatunk a Szeleta kilátóhely, barlang vagy éppen a zsomboly közül. A túra hátralevő részén sok természetes kilátóponton mellett suhanunk el, ezeken érdemes lehet megállni néhány pillanatra és napszaktól függően csodás színek tárulhatnak elénk.  Lassan kiérünk az út mellé, ahol érdemes figyelnünk, mert nagy forgalmú, főleg hétvégente mikor kirándulós az idő. De nem sokat kell itt menetelnünk, pár méter múlva fordulunk is vissza be az erdőbe, ami már a célegyenes.

Hasonló túrákhoz használd a kereső oldalunkat, vagy barangolj térképünkön!

Fotók: hellomiskolc.hu

Túra mentén
Barlang
Emlékhely
Erdészház
Forrás
Hegycsúcs
Kilátó
Kisvasút
Parkoló
Patak
Pihenő
Természetes kilátó

Túra útvonala

Avatar
Főtekergő
Adminisztrátor
Én lennék a weboldal kitalálója, és javarészt az általam bejárt túrákat találjátok az oldalon. :)
https://www.nrkdesign.hu/
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!