Túra leírás
A Miskolci Állatkert és Kultúrpark – eredetileg Miskolc Városi Vadaspark néven – lakossági összefogás eredményeként 1983. augusztus 20-án nyílt meg. Állatkertünk egy 21 ha-os gyertyános-tölgyes elegyes erdőben található, mely közvetlenül kapcsolódik a Bükki Nemzeti Parkhoz, így ízelítőt adhatunk a Bükk hegység gazdag növényvilágából is. Írásos feljegyzések bizonyítják, hogy már 1355-ben királyi vadaskert működött a Csanyik-völgyben, így ez tekinthető hazánk legrégebbi múltra visszatekintő állattartó helyének.
Az állatkert közel 130 állatfaj és -fajta mintegy 700 egyedét mutatja be, ahol látogatóink megismerkedhetnek a hazai erdők állatvilágával, távoli földrészek egzotikus állataival, és a ma már szintén érdekességnek számító őshonos háziállatfajtákkal. Az állatkert feladatának tekinti azt is, hogy az állatok bemutatása mellett felhívja a figyelmet a minket körülölelő természet apró csodáira. Ebből a célból került kialakításra a közvetlen környezetünk természeti értékeit bemutató tanösvényünk, ahol a természetes erdőben sétálhatunk, a magaslesről a lombkorona életébe is bepillanthatunk, innen pedig a gyerekek egy csúszdán is lecsúszhatnak, mintha egy szú járatában járnának.
Alapítás óta célunk, hogy a Kárpát-medence élővilágát minél szélesebb körben mutassuk be látogatóinknak. Hazai erdeink állandó és kóborló lakói közül találkozhatunk itt egyebek mellett barnamedvékkel, farkassal és hiúzzal, vadmacskával és vaddisznóval, vagy éppen szarvasokkal és ragadozó madarakkal. Földünk élővilágát megpróbáljuk egyre inkább földrészek szerinti elrendezésben bemutatni. Ázsia élővilágát tigris és perzsa leopárd, tevék, kulánok és rhesus-majmok képviselik. Az afrikai állatok közül szurikátákkal, huszármajmokkal és gerezákkal találkozhatunk. Észak-Amerika faunáját egyebek mellett a mosómedvék és a kúszósülök, míg Dél-Amerikáét több karmosmajom-faj, tatuk, nanduk és pekarik reprezentálják. De képzeletben Ausztráliába is ellátogathatunk a kenguruk, emuk és kacagójancsik közé, valamint az északi-sarkvidékre is a hóbaglyokhoz és a rénszarvasokhoz.
Állatkertünk részt vesz nemzetközi fajmegőrző programokban is, amelyek révén a természetes élőhelyükről kipusztult állatok az állatkertekben fennmaradhattak. Magyarországon csak nálunk látható közép-ázsiai gímszarvas, kék juh és David-szarvas, amely faj már csak az állatkerteknek köszönheti, hogy nem tűnt el örökre.
Az országban egyedülálló kezdeményezés az állatkertünkben, hogy emléket kívánunk állítani az ember által kipusztított állatoknak egy-egy életnagyságú bronzszobor formájában. Így a szoborparkban találkozhatunk óriás alkával és dodóval is. Itt található Gerald Durrell szobra is, aki életét arra szentelte, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy milyen csodálatos értékeket veszít el a világ, ha kipusztul egy faj.
Állatkertünk törekvése, hogy minél aktívabban bekapcsolódjon a környezet-, természet- és állatvédelem népszerűsítésébe, minden korosztály – de különösen a felnövekvő ifjúság – természettudományos és környezettudatos nevelésének elősegítésébe. Ennek érdekében csoportok számára tematikus szakvezetéseket biztosítunk. Igény esetén külső helyszíneken, iskolákban, óvodákban is tartunk zoopedagógiai foglalkozásokat.
A Miskolci Állatkert erdei környezete önmagában is kiváló terep barátkozni a természettel, de állatbemutatóval és -simogatóval, látványetetésekkel is várjuk látogatóinkat.
Név: Miskolci Állatkert és Kultúrpark
Üzemeltető: Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.
Cím: 3535 Miskolc, Csanyik-völgy
GPS: 48.1248, 20.6556
Telefon: +36 46 332 121
Honlap: miskolczoo.hu
E-mail: info@miskolczoo.hu
Facebook: http://facebook.com/MiskolcZoo/
Alapítás éve: 1983
Terület: 21,2 hektár
Fajok száma: ~130
Egyedek száma: 700
Vezető: Molnár Attila
Szerző: Krajnyák Zoltán zoopedagógus
Forrás: www.zoo.hu
Képek forrása: Krajnyák Zoltán zoopedagógus